• خانه
  • راهنمای خرید ملک

هنگام خرید املاک در قبرس شمالی چه مالیات هایی باید پرداخت شود.

 

 

چهار نوع مالیات مختلف وجود دارد.

- در صورت بسته شدن قرارداد فروش، 0.5% قیمت فروش به عنوان حق تمبر (پرداخت توسط فروشنده)

 - %12 حق الثبت برای انتقال سند ملکی غیرمنقول، که 6% پیش از پرداخت حق تمبر و الباقی در زمان تحویل سند باید پرداخت شود. 

 - %5 مالیات بر ارزش افزوده که توسط خریدار پرداخت می شود. این نوع مالیات یکبار پرداخت می شود و برای املاک دست دوم نیاز به پرداخت آن نیست.

 - مالیات بر سرمایه قابل پرداخت توسط فروشنده: اگر انتقال به عنوان هدیه انجام شود، مالیات های قابل اعمال متفاوت است. 0.2٪ برای هدیه والدین به فرزندان، 0.4٪ برای هدیه از طرف یک همسر به همسر دیگر، و 0.4٪ مالیات سرمایه برای هدیه پدربزرگ و مادربزرگ به نوه ها.

 

اتباع خارجی چگونه می توانند در قبرس شمالی ملک خریداری کنند؟

 

 

- اتباع خارجی فقط می توانند مالکیت اموال غیرمنقولی را داشته باشند که معادل 1 قطعه زمین، حداکثر 1 دونوم (یک یکای اندازه‌گیری مساحت معادل 1338 متر مربع) زمین و یا 1 خانه باشد.

- برای خرید بیش از یک ملک غیر منقول و یا یک خانه و یا ملک با متراژ بالای 1دونوم مساحت، استفاده از امین (یک وکیل معتبر و یا یک فرد امین قبرسی) یا تاسیس شرکت در قبرس شمالی الزامی است.

 - برای ساختن ساختمان و یا خانه در اراضی باید پروانه ساخت و ساز اخذ شود.

- املاک خریداری شده باید عاری از هرگونه رهن هزینه یا مانع قانونی باشد.

 - فروشنده باید مالک و یا نماینده قانونی مالک باشد.

 - قرارداد فروش باید ظرف 21 روز از تاریخ امضا در اداره ثبت اسناد و املاک به ثبت برسد. 

- برای ثبت اموال غیرمنقول به نام اتباع خارجی، درخواست مجوز خرید ملک باید به وزارت کشور قبرس شمالی ارائه شده و مجوز باید توسط هیات وزیران صادر شود.

 

انواع سند مالکیت املاک در قبرس شمالی

 

 

1- سند مالکیت ترک (Turkish Title)

قبرس شمالی در حال حاضر به لحاظ سیاسی تحت نظر کشور ترکیه قرار دارد. یکی از شروطی که در مذاکرات برای به رسمیت شناخته شدن جمهوری ترک قبرس شمالی توسط اتحادیه اروپا مطرح است، رسیدن جمعیت به حد نصاب تعیین شده است که با توجه به توسعه سریع این امر دور از دسترس نیست و این موضوع یکی از عواملی هست که سرمایه گذاری در قبرس شمالی را جذاب تر میکند.

بنابراین یکی از اسنادی که در کشور قبرس شمالی صادر می‌گردد، سند ملکی ترک است که به عنوان یکی از گران‌ترین سند‌ها شناخته شده است. این سند‌ها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که اصالتاً اهل قبرس شمالی باشند و در نتیجه به هیچ عنوان معاوضه‌ای بر روی آن انجام نمی‌گیرد. در صورتی که بتوانید ملکی را از صاحب ترکی خریداری کنید، سند مالکیت ملک از نوع ترکی برای شما صادر خواهد شد.

2- سند مالکیت خارجی 

این قبیل سند‌ها برای افراد اروپایی در نظر گرفته می‌شود. با توجه به اینکه قبل از وقوع جنگ، کشور قبرس شمالی و جنوبی تحت عنوان یک کشور یعنی کشور قبرس شناخته می‌شد و در نتیجه به طور کامل در اختیار افراد اروپایی بود، بنابراین چنین سندهایی برای افراد اروپایی در نظر گرفته شده است. لازم است بدانید که اسناد خارجی به اندازه اسناد ترکی دارای اعتبار هستند و اگر کشور قبرس مجدداً به حالت یکپارچه در بیاید، هیچ مشکلی برای املاک خارجی ایجاد نخواهد شد.

3- سند مالکیت معاوضه ای (Exchange Title)

یکی دیگر از اسنادی که در کشور قبرس شمالی ارائه می‌گردد، سند معاوضه‌ای نام دارد. زمانی که کشور قبرس به دو قسمت قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شد، افرادی که در کشور جنوبی زندگی می‌کردند، املاکی داشتند که متعلق به خاک کشور قبرس شمالی بود. بنابراین باید املاک خود را با ملک‌هایی که در کشور قبرس جنوبی قرار داشت، عوض می‌کردند.  بنابراین اسناد معاوضه‌ای برای آن‌ها ارائه شد. در نتیجه اگر شما در کشور قبرس شمالی چنین سندی را مشاهده کردید، باید بدانید که پروسه ارائه این سند، تعویض ملک بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی بوده است.

4- سند مالکیت تخصیص ( Tahsis Title)

پس از پایان جنگ و در سال 1974 یکی از برنامه های دولت قبرس شمالی در جهت حمایت از خانواده های شهدا و جانبازان و آسیب دیدگان جنگ تخصیص زمین هایی به آنها بود به اسنادی که برای این قبیل املاک و اراضی صادر شده است در اصطلاح تخصیص یا به ترکی Tahsis گفته می شود.

5- سند مالکیت از نوع معلق (TMD)

در صورتی که سند ملک از نوع معلق باشد، یعنی وضعیت مشخصی نخواهد داشت. بنابراین بهترین کار این است که به سراغ چنین ملک‌هایی نروید. متأسفانه بعضی از مشاورین املاک در قبرس شمالی از اعتماد مردم سوء استفاده می‌کنند. سرمایه آن‌ها را کسب کرده و پروژه‌های ساختمانی را می‌سازند ولی سندی به آن‌ها تحویل نمی‌دهند چون از همان ابتدا مشخص بوده است که چنین ملکی سند معلق دارد و اکنون این صاحبان سرمایه هستند که باید به صورت حقوقی اقدام کنند تا بتوانند سند را به دست بیاورند.

واحدهای اندازه گیری مساحت در قبرس شمالی

 

 

جهت اطلاع بیشتر ، در زیر واحدهای اندازه گیری مساحت مورد استفاده در قبرس شمالی ذکر شده است. 

 

1 Dönüm = 4 Evlek = 14.400 ay² = 1.338 m²

1 Evlek = 3600 ay² = 334,5 m²

1 m² = 10,76 ay²

دسته بندی ها
خرید
اجاره
پروژه
بازگشت به بالا