• خانه
  • تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

 

 

 قبرس شمالی از جمله کشورهایی است که اهمیت آموزش سطح بالا را در روند توسعه به خوبی درک کرده است و در سال های اخیر روند مثبتی را در توسعه آموزش های عالی و ابتدایی تجربه میکند.
از جمله نکات مثبت تحصیل در قبرس شمالی برای هموطنان عزیز ایرانی عدم نیاز به ویزا برای اخذ اقامت تحصیلی می باشد. شما می توانید بدون نیاز به ویزا وارد قبرس شمالی شوید و در فرودگاه ویزای بدو ورود و یا ویزای فرودگاهی دریافت کنید. دانشگاه های معروف و معتبر قبرس شمالی  به دانشجویان ایرانی با معدل بالای 16 از 50 تا 100 درصد بورس تحصیلی تخصیص می دهند. به این معنا که در صورت داشتن بهره تحصیلی بالا دانشجویان حتی می توانند تحصیل رایگان و به زبان انگلیسی را در یک دانشگاه بین المللی معتبر تجربه نمایند.

 

مدارس قبرس شمالی

 

 

تحصیل در مدارس قبرس شمالی در سه سطح ابتدایی ، دور اول متوسطه و دور دوم متوسطه انجام می شود. دوره ابتدایی برای کودکان 7 تا 12 سال برنامه ریزی شده است و 5 سال طول می کشد. تحصیلات دور اول متوسطه 3 سال طول می کشد و دانش آموزان 12 تا 14 سال در این مقطع تحصیل می کنند و در نهایت دانش آموزان 14 تا 17 سال به مدت 4 سال در مدارس عمومی تحت عنوان " Lycee`s" و یا مدارس حرفه ای تحصیل می کنند. شایان ذکر است که دوره پیش دبستانی نیز برای کودکان 4 تا 6 سال دایر است که این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود.

مدارس دولتی

زبان اصلی مدارس دولتی در قبرس شمالی ترکی استانبولی است و در این مدارس دو زبان خارجی دیگر نیز تدریس می شود. مدارس دولتی قبرس شمالی برای کلیه دانش آموزان حتی دانش آموزان خارجی رایگان است.

مدارس خصوصی

در قبرس شمالی مدارس خصوصی نیز دایر هستند که زبان اصلی آموزش در آنها انگلیسی هست و برخی از آنها مدارس خارجی هستند. بطور کلی این مدارس از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و برخی از این مدارس بر استانداردهای بین المللی از جمله استانداردهای IGCSE ، AS و A Level متمرکز هستند و دانش آموزان را آماده ورود به دانشگاه های اروپا، آمریکا و کانادا می کنند.
والدین میتوانند بر اساس بودجه، کیفیت آموزش و خدمات و محل زندگی خود یکی از مدارس دولتی و یا خصوصی را برای تحصیل فرزندانشان انتخاب نمایند.
گفتنی است هزینه تحصیل در مدارس خصوصی قبرس شمالی در حدود 3000 تا 10000 یورو در سال می باشد. که به میزان قابل توجهی پایین تر از مدارس مشابه در اروپا و حتی برخی کشورهای منطقه می باشد.

 

دانشگاه های قبرس شمالی

در قبرس شمالی چندین دانشگاه بین المللی و معتبر مشغول فعالیت هستند. دانشگاه های قبرس شمالی به دلایلی چون بهره مندی از تسهیلات و امکانات و تجهیزات کامل، خوابگاه های مناسب، اساتید مجرب، ارایه دروس و رشته های متنوع به زبان انگلیسی و تخصیص بورسیه تحصیلی مناسب به دانشجویان بین المللی و شهریه بمراتب پایین تر از دانشگاه های اروپا و حتی بعضی از کشورهای منطقه از استقبال خوبی در بین دانشجویان برخوردار هستند.

 

فهرست دانشگاه های قبرس شمالی

 

شهر

دانشگاه

لینک وب سایت

فاماگوستا

دانشگاه مدیترانه شرقی

Eastern Mediterranean University

لفکوشا

دانشگاه نیرایست یا خاور نزدیک

Near East University

لفکوشا

دانشگاه بین المللی قبرس

Cyprus International University

فاماگوستا

دانشگاه آدا کنت

Kibris Ada Kent University

گیرنه

دانشگاه گیرنه یا کایرنیا

Girne University

فاماگوستا

دانشگاه رئوف دنکتاش

Rauf Denktaş University

گیرنه

دانشگاه آمریکایی گیرنه

Girne American University

لفکه

دانشگاه اروپایی لفکه

European University of Lefke

لفکوشا

دانشگاه باغچه شهیر

Bahçeşehir Cyprus University

گیرنه

دانشگاه بین‌المللی فینال

Final International University

گوزل یورت

دانشگاه علوم اجتماعی و سلامت قبرس

Health and Social Sciences, University of Cyprus

فاماگوستا

دانشگاه وست قبرس

Cyprus West University

لفکوشا

دانشگاه مدیترانه‌ای کارپازیا

Karpas Mediterranean University

گیرنه

دانشگاه علوم قبرس

Cyprus Science University

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی برای دانشجویان ایرانی


دانشگاه های قبرس شمالی ویژگیهایی دارند که برخی از این دانشگاه ها را به مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است و سالانه هزاران نفر از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های این کشور ثبت نام می کنند.
از جمله ویژگیهایی که موجب شده است دانشگاه های قبرس شمالی مورد اقبال و انتخاب ایرانیان واقع شوند، سطح علمی بالا و کیفیت آموزشی مناسب، تنوع گسترده رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف، بورسیه های تحصیلی و شهریه های مناسب، آب و هوای مدیترانه ای و طبیعت زیبا، داشتن مشترکات فرهنگی و در نهایت نزدیکی به ایران است.

 

معرفی دانشگاه های برتر قبرس شمالی در سال 2023

بر اساس تازه ترین داده های رسمی The Times Higher Education World University Rankings  در سال 2023 وضعیت دانشگاه های قبرس شمالی در رنکینگ جهانی به طور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده است. بر اساس این رتبه بندی سه دانشگاه برتر قبرس شمالی به ترتیب دانشگاه های مدیترانه شرقی، خاور نزدیک و دانشگاه بین المللی قبرس هستند.

با توجه به اینکه انتخاب دانشگاه مقصد تابع پارامترهایی از قبیل اعتبار بین المللی و رنکینگ جهانی، کیفیت آموزش و پژوهش، زیرساخت های علمی و تحقیقاتی، امکانات رفاهی از قبیل خوابگاه، رستوران و .... و در نهایت شهریه و بورس تحصیلی می باشد. لذا ما هر کدام دانشگاه های برتر قبرس را در صفحات جداگانه معرفی کرده ایم.

 

دانشگاه مدیترانه شرقی Eastern Mediterranean University EMU لینک
دانشگاه خاور نزدیک Near East University NEU لینک
دانشگاه بین المللی قبرس Cyprus International University CIU لینک

 

نکته قابل توجه برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال در ایران پس از فارغ التحصیلی در قبرس شمالی دارند این است که در حال حاضر مدارک تحصیلی صادر شده توسط دانشگاه خاور نزدیک در کلیه رشته ها توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران ارزشیابی می شود و در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی نیز مدارک صادر شده این دانشگاه توسط وزارت بهداشت ارزشیابی می شود. همچنین بر اساس سنوات پیشین، مدارک صادر شده از دانشگاه مدیترانه شرقی یا EMU تا مقطع فوق لیسانس در کلیه رشته ها ارزشیابی می شود.

نکته مهم: دانشجویان رشته های علوم پزشکی برای آغاز تحصیل در زیر گروه مجموعه وزارت بهداشت در دانشگاه NEU قبرس باید به این نکته توجه کنند که تنها در صورت پذیرش شرایط اختصاصی و لیست اعلامی دانشگاه علوم پزشکی ایران به وزارت بهداشت مورد تایید خواهند بود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاوران تکین لند تماس بگیرید.

دسته بندی ها
خرید
اجاره
پروژه
بازگشت به بالا